Jdi na obsah Jdi na menu
 


PÉČE O POTKÁNKA

 

PÉČE O POTKÁNKA

Jestli jste se rozhodli pořídit si potkánka,nabízím vám tu malé info o jeho péči.

Kam s potkánkem:

 Měli byste si pro potkánka nejdříve vyhradit nějaké místečko tak aby budoucí klec nestála v průvanu,a aby na něj přes den nepařilo sluníčko.Pak už stačí jen rozhodnout se mezi klecí či akváriem.

Klec nebo akvárium:

 Samozřejmě je hlavně na vás pro jakou volbu se rozhodnete.Jestli třeba máte doma už starší použitou klec či akvárko s vyhovujícími rozměry nebo budete kupovat vše nové, "nebo si jednoduše postavíte" vámi zvolenou variantu.Nejideálnějšími rozměry budou 50x30x80x (šíř.,dél.,výš.) a to asi pro jednoho potkánka.Já upřednostňuji klec před akvárkem a to z důvodu prodyšnosti a možnosti vybavení.

->pokud se rozhodnete postavit si svou klec,tady máte odkaz kde najdete spuostu inspirace potkan.jinak.cz

Kde potkánka koupit:

 Je plno možností,zverimexi,zooschopi někdy i akvaristiky,od chovatelů hadů,atd...Nejlepší je pořídit si potkáně přímo od chovatele (z chovatelských stanic,...),který vám může hodně poradit a říct o vámi vybraném potkánčeti.A jestli budete chtít do budoucna odchovat mladá,budete mít větší jistotu nejen ve věku,ale i ve zdraví vašeho potkana.Potkánek bude sice možná dražší než ze zverimexu,ale pokud bude z chovatelské stanice,bude pravděpodobně vlastnit rodokmen.

Samce nebo samičku:

 Toto rozhodnutí je také na vás.Samci bývají klidnější a lenošivější (u mě to zatím moc neplatí :)).Samičky jsou zvědavé,mrštné a skoro neůnavné.Ať se rozhodnete jakkoliv,myslete na to,že potkan je velmi společenské zvíře a proto bude lepší pořídit si potkánky dva :).


->Cookie a Miki v květináči

Jak potkánka ochočit a vychovat:

 Jestli s vaším potkánkem budete každý den v kontaktu,brzy si na vás zvykne.Ochočení potkánka není nic těžkého,ale ani lehkého,a proto se musí potkánče začít ochočovat už od prvního dne s vámi.Nejdříve bude stačit aby jste ho lákali na nějaký ten pamlsek.Nesmíte na něj křičet ani mu nějak ublížit,takto by se vás jen bál a nekamarádil s vámi.Po nějakém dni si potkáně vyndavejte z klece a hlaďte ho (klidně ho nechte aby vám zalezlo do rukávu).Pak už jen vždycky když k němu přijdete ho oslovte jménem,aby si na něj zvyklo.

Čím potkánka krmit:

 Potkánci mají rádi rozmanitou stravu.Základním krmením je zrní.Ne obyčejné,ale obohacené vitamíny a například sušeným ovocem.Takovýmto krmením krmím já a ještě ho promíchávám čtyřmi druhy vloček (ovesné,žitné,...).Ke krmení přidávám tvrdý suchý chleba na obrušování hlodáků,piškoty,zeleninu a ovoce,býlí jogurt s například kukuřičnými lupínky a další dobroty.Dobrým vitamínem je podávání Pangaminu,ten obsahuje vitamín "B" a potkánkům chutná.V kleci by neměl chybět minerální kámen.

   
Např. tento zakoupíte kdekoliv ve zverimexu či chovatelských potřebách

Čištění klece (akvária) a vybavení:

 Čistit budete muset pravidelně alespoň jednou za dva týdny.A to i bez ohledu na velikost klece či akvária.Je výhodou když se váš potkánek naučí na "toaletu" což může být jakékoliv místečko,krabička,květináč,kam bude chodit vykonávat svou potřebu."Toaletu" vystelte například pilinami,granulátem pro hlodavce nebo pro kočky a pravidelně ji vyměňujte.

Máme doma potkánče:

 Nejdřív bude potřeba potkánče ubytovat :).Připravte mu do klece (akvária) misku se zrním a pověste napáječku či přidejte další misku s vodou.Přidejte vystlaný domeček nebo vystelte roh klece kam si bude moct maličkej zalést.Ještě mu můžete přidat ruličku od toaletního papíru atd...První den bude potkánek trošku strašpytlík,uvidíte ale jak se večer promění v průzkumníka :).

Co když potkan onemocní:

 To,že váš potkánek není úplně v pořádku poznáte podle toho,že odmítá potravu (pokud ovšem je potrava vhodná pro potkana),nemá zájem o volné pobíhání,má průjem,matnou nebo suchou srst,krvavá nebo strupatá místa v srsti,kýchá,má kašel,chroptí při dýchání,objeví se nápadné otoky či nádory.
->tabulka z literatury Potkan od Gisel Bullové
Alarmující signály při nemocech:Příznaky nemoci Možné příčiny Ošetření
kýchání,vlhký čenich nachlazení veterinář
kýchání,vlhký čenich,kašel,těžký dech zápal plic,rakovina plic veterinář
průjem chyba ve výživě,infekce,jiné příčiny veterinář
změny na kůži s lysými,strupatými,krvavými místy v srsti,mastné šupiny onemocnění kůže,které může být vyvoláno rozličnými příčinami,např. plísněmi,alergiemi nebo hmyzem veterinář
časté škrábání,červená místa v srsti,vypadávání chlupů alergie (nejčastěji u albínů) odstraňte seno a dřevěné hobliny,kvetoucí rostliny,změna stravy,veterinář
časté škrábání,bílé tečky v srsti hmyz (roztoči,vši) veterinář
abscesy menší zranění nechte odstranit veterinářem
nádory,eventuálně hubnutí rakovina nechte operativně odstranit veterinářem
nechuť k jídlu u různých onemocnění,ne u rakoviny změňte krmení,veterinář vysvětlí příčinu
poranění kousnutí,zranění při úrazu veterinář


!Ohledně potkaního kýchání a "prskání"->minimálně 90÷potkanů kýchá,aniž by měli jakékoliv bloblémy.Tímto kýcháním si víceméně čistí nos.Při kýchání vyprskávají sekret sliznice dutiny nosní,ten obvykle obsahuje porfyrin-červený pigment,který po zaschnutí vypadá jako krev.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 17984
Měsíc: 142
Den: 9